Jak wybrać właściwy olej silnikowy?

wymiana oleju

Odpowiednio dopasowany olej silnikowy ma ogromny wpływ na pracę silnika pojazdu. Dlatego też warto dobrze przemyśleć jego zakup i dobrać taki rodzaj oleju, który doskonale będzie współpracował z Twoim silnikiem. Jak znaleźć właściwy olej i na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Jak często należy go wymieniać i dlaczego jest to aż tak istotna kwestia? Sprawdź poniższe informacje i dowiedz się więcej na temat tego, dlaczego warto zadbać o to, aby olej silnikowy był jak najwyższej jakości i odpowiednio dopasowany do typu silnika w samochodzie.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru oleju silnikowego?

Wybór oleju silnikowego może wydawać się wielu osobom błahym zadaniem, do którego nie trzeba przywiązywać większej wagi. Niestety w rzeczywistości nie wystarczy wybrać oleju od jednej z topowych marek, aby mieć pewność, że będzie on idealnie pasował do Twojego silnika i sprawdzi się przez długi czas. W rzeczywistości należy zwrócić uwagę na szereg kwestii i parametrów, które mają wpływ na to, jak olej będzie funkcjonował w silniku Twojego pojazdu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ źle dopasowany olej może doprowadzić do uszkodzenia silnika i narazić Cię tym samym na duże koszty związane z jego naprawą. Ponadto istotną kwestią jest pilnowanie, aby olej był wymieniany regularnie. Stary produkt traci stopniowo swoje właściwości i zużywa się, przez to przestaje skutecznie pełnić swoje najważniejsze funkcje. Warto pamiętać również o tym, aby zmieniać olej na sezon letni i zimowy. Inne produkty sprawdzają się w niskich temperaturach, a inne w wysokich.

wymiana oleju
Podczas wyboru oleju silnikowego należy sprawdzić przede wszystkim jego klasę lepkości oraz informację o tym, w jakich temperaturach najlepiej się sprawuje. Istotną kwestią jest również poziom lepkości oleju w wysokich temperaturach. Ważną kwestię odgrywa również klasa jakości oleju, która świadczy między innymi o jego wydajności. Poza tym warto też zwrócić uwagę na producenta oleju, na jego specyfikacje dotyczące stosowania w pojazdach z filtrami cząsteczek stałych oraz na rekomendacje i opinie użytkowników. To pozwoli upewnić się, że wybrany produkt jest wysokiej jakości. Wszelkie parametry powinny zostać dopasowane do norm wyznaczonych przez producenta Twojego auta.

Dokonaj wymiany w sprawdzonym serwisie i skorzystaj z doświadczenia specjalistów

Jeśli wydaje Ci się, że wybór odpowiedniego oleju to nie zadanie dla Ciebie lub po prostu nie masz czasu się tym zająć w profesjonalny sposób, to na szczęście jest na to bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy, że zgłosisz się do renomowanego serwisu lub warsztatu i skorzystasz tam ze wsparcia fachowców. W takim miejscu specjaliści nie tylko zajmą się dla Ciebie wymianą oleju w samochodzie, ale również wybiorą możliwie najlepszy olej silnikowy dla Twojego pojazdu. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek problemów z silnikiem i będziesz miał pewność, że wszystko będzie w nim chodzić dokładnie tak, jak powinno. Dlatego zamiast ryzykować lub tracić czas samemu, skorzystaj z fachowych usług sprawdzonego serwisu samochodowego i ciesz się naprawdę dobrej jakości olejem, który będzie miał realny wpływ na wydajność Twojego silnika i odpowiednio go zabezpieczy.