Jak założyć folię na samochód?

folia samochodowa

Oklejanie auta, czyli tzw. car wrapping to coraz popularniejsza w ostatnich latach metoda zabezpieczania, odświeżania i szybkiej zmiany lakieru samochodowego.

Dzięki specjalistycznym foliom przeznaczonym do tego celu, właściciele samochodów mogą z powodzeniem szybko zmienić kolor własnego pojazdu bez konieczności oddawania go do lakiernika i wydawania fortuny na całkowitą zmianę lakieru.

Folia to jednak nie tylko aspekt ozdobny – odpowiednio dobrana może posłużyć jako folia ochronna, zabezpieczająca karoserię przed zadrapaniami. Ostatecznie warto pamiętać też o foliach do przyciemniania szyb, działających jak naturalna ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza.

Dość powiedzieć, zastosowań dla folii samochodowych jest wiele. Jak jednak założyć folię na samochód i jaki jej wariant wybrać?

Rodzaje folii do oklejania samochodów

Aby móc w pełni zrozumieć metody stojące za prawidłową aplikacją folii samochodowych, warto wpierw zapoznać się z wszystkimi rodzajami folii dostępnymi na rynku – każda z nich będzie wymagała bowiem nieco innego podejścia do tematu.

Najbardziej odmienną kategorią ze wszystkich będą zdecydowanie folie przyciemniające do szyb, dzięki którym możliwe jest uzyskanie znacznie wyższego poziomu prywatności wewnątrz pojazdu, a jednocześnie ochrona przed nadmiernym przegrzewaniem się wnętrza samochodu.

Warto pamiętać, że szyby przednia i tylna nie powinny być oklejane ze względów bezpieczeństwa.

Czas na bardziej atrakcyjne zarówno z praktycznego, jak i dekoracyjnego punktu widzenia folie wrappingowe. Tu do wyboru mamy przede wszystkim folie do zmiany koloru karoserii, wśród których znaleźć można wiele różnych wariantów wykończenia i dodatkowych atutów (takich jak odporność na zadrapania).

Folia wrappingowa na samochodzie

Folia to przede wszystkim szersza gama kolorystyczna w cenie znacznie niższej niż standardowa usługa lakiernicza, szczególnie jeśli naszym wyborem padną nietypowe wykończenia. Folie matowe, satynowe czy tak zwane kameleony zmieniające kolor zależnie od kąta padania światła są dostępne w ofercie wielu firm, dzięki czemu wybór jest naprawdę szeroki i dopasowany do potrzeb poszczególnych klientów.

Na szczególne uznanie zasługują też folie zabezpieczające karoserię przed uszkodzeniami. Folie te są grubsze niż tradycyjne folie do zmiany koloru, jednak ich właściwości ochronne są tu znacznie wyższe – dobra folia zabezpieczająca może ochronić karoserię przed zadrapaniem ostrym przedmiotem, a co więcej, posiada właściwości regeneracyjne dzięki którym drobne rysy samoistnie zasklepiają się po czasie.

Folie ochronne są zwykle bezbarwne, błyszczące lub matowe, dzięki czemu można nałożyć je na samochód bez konieczności zmiany koloru karoserii.

Jak założyć folię na samochód?

Samodzielne naklejenie folii na samochód nie należy do najprostszych zadań, jednak nie jest też niewykonalne i z odrobiną wprawy wychodzi całkiem nieźle.

Oczywiście osoby, które nie chcą stracić pieniędzy przez nieudaną aplikację mogą udać się do warsztatu, który specjalizuje się w tego typu usługach, jednak nie jest to konieczne – wystarczy wybrać dobrą folię, przygotować odpowiednie narzędzia i spokojnie, z cierpliwością zabrać się do pracy.

Proces nakładania folii na karoserię należy zawsze rozpoczynać od dokładnego umycia i odtłuszczenia powierzchni pojazdu – bez tego trudno liczyć na jakąkolwiek przyczepność.

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje folii: podstawowa i wylewna, przy czym ta pierwsza jest znacznie sztywniejsza i przeznaczona głównie do powierzchni płaskich, przez co trudniej aplikować ją na wgłębieniach, zakrzywieniach czy wlotach powietrza.

Jej aplikacja jest prosta, bo wystarczy zmoczyć powierzchnię i aplikować folię za pomocą łopatki, usuwając spod spodu wszelkie pęcherzyki powietrza. Folia wylewna jest znacznie bardziej plastyczna, ale też trudniejsza w aplikacji – tu konieczne będzie korzystanie z opalarki, która pozwoli na dopasowanie folii do wszelkich wgłębień i zakrzywień.

Folia jest delikatna, dlatego należy uważać by przypadkowo jej nie rozerwać. Po nałożeniu folii w wyznaczone miejsce należy wyrównać ją tacką, usuwając pęcherzyki powietrza zanim folia osiądzie na dobre. Sama folia jest łatwa w pielęgnacji, gdyż poza unikaniem myjni automatycznych i szorowania raczej niewiele jej zaszkodzi.

Jedyne, o czym należy pamiętać to unikanie agresywnych środków chemicznych oraz podjęcie wszelkich środków ostrożności podczas aplikacji, by wszystko wyszło równo i ładnie.