Kierowca CE – kto to taki?

kierowca C+E

Kierowca CE, to osoba, która posiada przede wszystkim prawo jazdy typu C oraz typu E. Owe typy charakteryzują się tym, że należy mieć odpowiedni wiek, aby móc posiadać prawo jazdy tej kategorii.  Prawo jazdy kategorii C oraz E zdobędziemy, jeżeli uprzednio uzyskaliśmy prawo jazdy kategorii B. jest to konieczność, ponieważ do prowadzenia samochodu ciężarowego potrzebne są niezwykle potrzebne umiejętności prowadzenia samochodu. Najlepiej jest, jeżeli nasz egzamin na prawo jazdy kategorii B został przez nas zdany bezbłędnie, zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym. Prawo jazdy typu B jest bowiem przyzwoleniem państwowym na prowadzenie ‘’zwykłego’’ pojazdu. Kategoria typu C upoważnia nas do prowadzenia samochodu ciężarowego. Natomiast dzięki posiadaniu prawa jazdy kategorii E, możemy prowadzić samochód ciężarowy z dodatkową przyczepą. Jednak kierowca owych pojazdów musi przestrzegać niektórych zasad. Waga bowiem pojazdu nie może przekroczyć pewnych ustalonych norm.

Gdzie może pracować?

kierowca c+eKierowca posiadający prawo jazdy kategorii C+E może pracować w wielu różnych miejscach. Na przykład, osoba uprawniona do kierowania pojazdami ciężarowymi, może wozić różne towary po całym kraju. Często także różne firmy poszukują kierowcy, który będzie pełnił funkcję dostawcy towarów w wiele różnych miejsc rozmieszczonych po całej Europie. Jest to najpopularniejsza praca dla kierowcy o tych uprawnieniach. Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C i E, często pracują także dla różnych firm, rozwożąc różne towary dla klientów. Często znajdują oni zatrudnienie w firmach meblowych, pracują także jako dostawcy artykułów oraz żywności dla supermarketów. Jest to praktyczny i bardzo ciekawy zawód, zwłaszcza przy rozwożeniu towaru po różnych częściach Europy. Najbardziej cenni są kierowcy, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w tym fachu. Ważne jest także to, aby owym kierowcą była osoba, która świetnie radzi sobie za kółkiem i posiada bardzo dobry zmysł orientacji w terenie, szczególnie jeżeli pracuje za granicą.

Co trzeba zrobić, żeby zostać zawodowym kierowcą CE?

Zawodowy kierowca przede wszystkim musi być mobilny przez większość swojego czasu. Żaden kierowca, który ma odpowiednie prawo jazdy, nie dostanie pracy, jeżeli nie posiada odpowiednich umiejętności, lub w niektórych przypadkach – doświadczenia. Jest to niekiedy obowiązkowe, ponieważ w tym fachu pożądani są przede wszystkim fachowcy. Zawodowy kierowca CE musi oczywiście nauczyć się owego fachu, jednak istnieje wiele miejsc, w których zdobędzie on owo doświadczenie. Są to na przykład specjalne szkoły i kursy, które dokładnie uczą, jak poruszać się pojazdem ciężarowym w mieście, na autostradzie oraz w ciężkich warunkach. Nabierając doświadczenia w innych firmach, możemy dostać się do tej wymarzonej. Praca kierowcy tira bowiem należy do jednej z ciekawszych przede wszystkim ze względu na różnorodność miejsc, w które dostarcza on potrzebne towary.