Alternator to inaczej prądnica prądu przemiennego, zazwyczaj trójfazowa. Służy on do zmiany energii mechanicznej w prąd przemienny. Alternator stosowany jest powszechnie jako źródło prądu w pojazdach mechanicznych.
Alternator, jak każda inna część pojazdu może ulec uszkodzeniu. Najczęstszymi objawami uszkodzonego alternatora jest świecąca stale lub migająca kontrolka ładowania akumulatora, brak zapalonej kontrolki ładowania akumulatora podczas włączonego zapłonu przy zgaszonym silniku, szybkie rozładowywanie akumulatora, zbyt niskie napięcie podawane do akumulatora.
Bardzo często uszkodzeniom alternatora towarzyszą hałasy wydobywające się z silnika, które przybierają na sile wraz ze wzrostem obrotów oraz zanikają po zdjęciu paska klinowego. Objawem wskazującym na ten element mogą być także niejednostajnie świecące światła prowadzące do szybkiego przepalania żarówek.
Najczęściej wymiany wymaga łożysko oraz szczotki alternatora. Oba te elementy zużywają się regularnie podczas standardowej eksploatacji pojazdu. Tak samo jak łożysko oraz szczotki wymianie mogą podlegać wirnik, pierścień ślizgowy, koło pasowe, diody.
W przypadku awarii alternatora i chęci zakupu nowego urządzenia ich wysokie ceny bardzo często stanowią źródło zmartwień. Warto w zdecydować się na skorzystanie z regenerowania alternatora lub zakupie sprzętu używanego który został zregenerowany.
Zakup używanego alternatora regenerowanego wiąże się zazwyczaj z wydatkiem 300-600 zł. W większości przypadków jednak udaje się uniknąć wydatków i jedynie wystarczy zregenerować część podzespołów we własnym alternatorze, a koszt tego typu naprawy rzadko przekracza 150 zł.
Regeneracja alternatora polega zazwyczaj na wymianie szczotki, łożyska bądź pozostałych elementy, które uległy uszkodzeniu. Końcowy koszt jaki będziemy musieli uiścić zależy od tego, ile elementów zostało wymienionych.
Jak wygląda wymiana alternatora?
Niezależnie od awarii warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowców, którzy zajmą się wymianą alternatora lub jego regeneracją. Jeśli jednak pragniemy wziąć sprawy w swoje ręce pierwszym krokiem będzie rozmontowanie alternatora z naszego samochodu. Tę czynność należy rozpocząć się od zdjęcia paska napędzającego alternator. Kolejno alternator musi zostać odłączony od dochodzących do niego przewodów oraz odkręcony z mocowań.
Po tych etapach z łatwością będziemy mogli wyjąć nasz alternator na zewnątrz i podjąć się kolejnym działaniom. Jeśli pragniemy zamontować zregenerowany lub nowy alternator wystarczy czynności te wykonać w odwrotnej kolejności. Koniecznie należy zwrócić uwagę na stan paska napędzającego alternator, a w przypadku gdy wygląda na wyeksploatowanego należy przemyśleć zakup nowego. Gdy alternator będzie z powrotem zamontowany należy uruchomić silnik i sprawdzić akumulatora prąd ładowania alternatora.
Musi się on zawierać w zakresie wartości od 13,8 V do 14,5 V. Warto również wiedzieć, że niektóre alternatory w samochodach są chłodzone cieczą z układu chłodzenia silnika. Wówczas samodzielne wymontowanie urządzenia może okazać się niezwykle trudne, a niewłaściwe czynności mogą nawet doprowadzić do pogorszenia dotychczasowego stanu. Wówczas koniecznie należy udać się do fachowców.
Od jakich czynników zależna jest cena regeneracji alternatora?
Dla wielu osób cena usługi jest najistotniejszym aspektem, dlatego warto zapoznać się od czego może zależeć jej wysokość. Można wyróżnić trzy podstawowe czynniki które wpływają bezpośrednio na ów kwotę. Pierwszym aspektem jest rodzaj usterki. W przypadku gdy konieczna jest drobna naprawa w postaci np., wymiany szczotek lub wymiany pierścienia cena usługi będzie wahała się w granicach 30-50 złotych. Wymiana łożysk będzie już znacznie droższa.
Bardziej skomplikowane naprawy np. wymiana regulatora, mostka prostowniczego, stojana czy kółka będzie już wiązała się z wysokimi kosztami. Cena regeneracji alternatora jest zależna również od jego typu oraz stanu. Warto również zwrócić uwagę, że wysokość kosztów będzie zależała także od tego w jakim mieście oraz rejonie Polski zdecydujemy się na skorzystanie z ów usług. Bardzo często stali kliencie konkretnych warsztatów mogą liczyć na drobne zniżki, które umożliwią zaoszczędzenie sumy pieniędzy.
Koszt usługi przeważnie mieści się w zakresie 150 złotych, jednak indywidualne przypadki mogą wiązać się z koniecznością uiszczenia znacznie wyższej opłaty. Pamiętajmy jednak, że regeneracja alternatora zawsze będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowego urządzenia. Przed oddaniem alternatora do naprawy, warto skontaktować się z serwisem samochodowym i spytać, ile taka usługa będzie kosztowała.
Be the first to comment on "Na czym polega regeneracja alternatora?"