Najczęstsze usterki Seat Altea – raport awaryjności

seat altea

Seat Altea dostępny jest na rynku już od 2004 roku. Od tamtej pory poddany został pewnym zmianom, choćby takim jak przeprojektowanie zderzaków, grilla oraz lamp. Zamontowane zostały z czasem większe szyby. Zwiększeniu uległa także moc silnika. Auto zbiera na ogół pozytywne recenzje, nie oznacza to jednak, że jest całkowicie bez wad. Co najczęściej psuje się w Seacie Altea?

Typowe usterki modelu Altea

Model Altea posiada kilka usterek, które mogą wystąpić podczas użytkowania tego samochodu. Decydując się na silnik 1.2 TSI, warto pamiętać o tym, że częste są problemy z napinaczem łańcucha, który jest stosowany zamiast paska rozrządu, co może oznaczać wymianę rozrządu w całości. Moc jest dosyć niska, a spalanie niestety wysokie. W przyszłości może dojść do problemów z turbinami. Inne częste problemy to nagar na łańcuchach – zużycie oleju może przekraczać 1 l/1000 km.

Niska trwałość elementów zawieszenia

Pierwsze oznaki zużycia elementów zawieszenia mogą pojawić się już po kilku latach. Problematyczna jest także chłodnica. Wiele elementów auta podatnych jest na rdzę. Najczęściej wymieniane są elementy układu wydechowego, a także tylna klapa samochodu.

Problemy z układem elektrycznym

Elektryka w Altei sprawia dosyć częste problemy. Często psuje się zamek elektryczny lub siłowniki otwierania szyb. Czasem pod maską auta w bezpiecznikach może zbierać się woda, co generuje wysoki poziom zagrożenia wystąpieniem zwarcia w czasie jazdy.

Typowe problemy silników TDI w dieslu

Silniki te, szczególnie silnik 1.9, zaliczane są do mniej awaryjnych, jednak kiedy już się zepsują, to koszta mogą być naprawdę wysokie. Przykładem może być zepsucie przepływomierza powietrza lub turbosprężarki. Inny przykład to awaria koła dwumasowego, możliwa już po 30 tys. km. O ile można próbować wymienić przepływomierz za stosunkowo niską cenę, o tyle naprawa turbosprężarki może wynieść nawet 600 zł. Z kolei koło dwumasowe to ceny od 1000 zł w górę.

Inne usterki w modelu Altea

  • naprawa awariiBłędy sterownika.
  • Częste ubytki w oleju chłodzącym.
  • Problemy z łożyskami w skrzyni biegów, wycieki.
  • Awarie alternatora.
  • Uszkodzenie cewek zapłonowych w silnikach benzynowych.

Dostępność części oryginalnych i zamiennych

Pomimo licznych usterek, jakie mogą przydarzyć się podczas korzystania z Seata Altea, model ten jest wysoko ceniony na forach motoryzacyjnych. Warto zorientować się w cenach najczęściej kupowanych części do Seata, zarówno oryginalnych, jak i zamienników, których jakość wcale nie musi ustępować tym pierwszym. Dobrym miejscem z częściami samochodowymi jest serwis Auto PU, w którym otrzymasz części do różnych modeli Seata, Audi, Volkswagena lub Skody. Szeroki wybór części sprawia, że nie opuścisz serwisu z pustymi rękami, a wykwalifikowani fachowcy udzielą Ci także niezbędnych porad.

Seat Altea to samochód idealny dla małych, młodych rodzin, zarówno tych, które poruszają się głównie po mieście, jak i preferujących dłuższe wyjazdy. Liczne zalety modelu sprawiają, że warto rozważyć jego zakup, dobrze jest jednak mieć także rozeznanie w typowych wadach pojazdu.