Samochód zawsze jest wydawany z pełnym zbiornikiem paliwa, w miejscu i w dniu, które zostały wcześniej określone w zawartej umowie. Dlatego klient musi zwrócić samochód z pełnym bakiem. W przypadku niezastosowania się do tego warunku umowy, wynajmujący zostanie zobowiązany do pokrycia kosztów brakującego paliwa, zgodnie z cennikiem. Należy również zwrócić uwagę na dostateczną czystość pojazdu, tak aby możliwe było natychmiastowe zweryfikowanie jego stanu faktycznego.
Trzeba od razu zaznaczyć, że wynajęty samochód nie oznacza zwolnienia z odpowiedzialności za prędkość. Osoba wynajmująca auto musi się liczyć z ponoszeniem wszelkich odpowiedzialności z powodu naruszenia przepisów prawa, takich jak opłaty parkingowe, autostradowe, mandaty.
Wypadek wynajętym samochodem – co wtedy?
Niestety, wypadki chodzą po ludziach i niestety nie omijają nawet wynajętych aut. Sytuacja jest prosta, gdy w wynajęty samochód wjechał nieostrożny kierowca, to wtedy szkody są pokrywane z OC sprawcy. Pamiętać jednak należy, że w takiej sytuacji koniecznie należy wezwać policję i powiadomić samą wypożyczalnię. Pamiętać też trzeba, że przysługuje nam prawo do zastąpienia zepsutego samochodu innym, o podobnym standardzie.
Sytuacja staje się skomplikowana, gdy za uszkodzenie odpowiada osoba wypożyczająca, nie ma sprawcy lub przyczyna leża po stronie natury, w postaci gradu, śniegu, wichury czy dzikiego zwierzęcia.
W takim przypadku należy liczyć się dodatkowymi wydatkami. Uszkodzenie wywołane na skutek zdarzeń losowych, wypadku z winy wypożyczającego lub nieznanej osoby trzeciej, ustalone jest w oddzielnych warunkach i powoduje poniesienie dodatkowych kosztów, których kwota jest ustalana na podstawie ekspertyzy oraz przygotowania kosztorysu przez odpowiedni dział wypożyczalni.
Jednak i na to można znaleźć sposób, bo można wykupić ubezpieczenie które uchroni nas od poniesienia niechcianych kosztów dodatkowych. Dzienna kwota takiego ubezpieczenia za granicą wynosi od 10 do 21 euro, w zależności od klasy auta.
W przypadku kradzieży, na ogół wypożyczalnie obciążają winą samego wypożyczającego. Co ważne, dodatkowe ubezpieczenie, znoszące udział własny w szkodzie, nie obejmuje pokrycia kosztów kradzieży samochodu.
Wypożyczalnie w swoich regulaminach zawsze zamieszczają wyłączenie, oznacza to, że wypożyczający poniesie przykładowo koszt skradzionych kół, pękniętych lub wybitych szyb, połamanych wycieraczek i lusterek czy też zepsutego podwozia. Ubezpieczenie nie obejmuje również samego wnętrza pojazdu. Za poplamioną czy też przypaloną tapicerkę, siedzenia oraz sufit, także odpowiada najemca. Po zapoznaniu się z regulaminami nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów. Wypożyczalnie określają jasno zasady działania wynajmu i kwoty, które będą do zapłacenia w przypadku konkretnych szkód.
Warto korzystać z wypożyczalni, które oferują wynajem z atrakcyjnym ubezpieczeniem w cenie. Oprócz tego firma powinna gwarantować także brak ukrytych opłat.
Należy zawsze pamiętać, że w przypadku uszkodzenia lub awarii technicznej samochodu musimy koniecznie je zabezpieczyć oraz niezwłocznie przekazać wynajmującemu wszelkie informacje dotyczące jego stanu oraz miejsca postoju samochodu. Osoba, która wynajęła auto nie może dokonywać jakichkolwiek napraw samochodu bez wcześniejszego powiadomienia i uzyskania zgody wynajmującego, który posiada pełnie praw decyzyjnych nad pojazdem.