Nie zapominaj o rozruszniku

Każda akcja wiąże się z reakcję. A żeby coś wprawić w ruch musi być coś, co wprawia w ten ruch. Jeden element oddziałujący na inny. Zwykle głównym elementem rozruchowym jest silnik. Tak zwykło się myśleć. I jest to uzasadnione – w końcu jak silnik jest wyłączony to urządzenia nie pracuje. Ale jeżeli zagłębimy się w szczegóły to zobaczymy coś jeszcze. Jak to powiadają – diabeł tkwi w szczegółach. Tak jest również tym razem. Aby silnik mógł działać potrzebne jest coś, co wprawi go w ruch. A taką częścią jest rozrusznik. Rozrusznik to coś, co sprawia, że wał korbowy silnika zaczyna się poruszać. A tym samym cały silnik zaczyna pracować. Ale zagłębmy się jeszcze troszkę. Kolejny element, który decyduje o tym, czy urządzenie w ogóle pracuje jest energia.

Mała rzecz a ważna

W rzeczy samej – silnikowi należy dostarczyć energię. Może to być prądnica. Prądnica prądu stałego to znane rozwiązanie, które dawno temu zagościło pod maskami naszych samochodów. Ale taka prądnica to nie wszystko. Jest jeszcze coś, co pracuje podobnie, ale inaczej. Chodzi tutaj o alternator. On generuje prąd zmienny, wynaleziony został przez Teslę. I dopiero kiedy mamy zgrane wszystkie elementy – źródło energii, rozrusznik i silnik, nasze urządzenie może pracować w pełni sprawnie. Ale aby te podzespoły, składające się z mniejszych podzespołów działały, od czasu do czasu potrzebna im jest naprawa. Naprawa rozruszników, zresztą jak również alternatorów, wymaga rozebrania urządzeń na czynniki pierwsze. A jak już rozbierzemy te urządzenia na czynniki pierwsze, to dobrze będzie je poczyścić. Zabrudzone elementy mogą również przyczyniać się do wadliwej pracy urządzenia. Warto mieć to na uwadze. Dotyczy to nie tylko silników, ale wszelkich urządzeń. Weźmy na przykład myszy komputerowe, szczególnie te dawne. One często się brudziły. I konieczne było czyszczenie ich od czasu do czasu.

rozrusznik3Podobnie zresztą jak dzisiaj, tylko w mniejszym stopniu. Są zakłady, które zajmują się naprawą tychże elementów – alternatora oraz rozrusznika. To dobrze – profesjonalni mechanicy, a przynajmniej taką mamy nadzieję, zrobią to za nas. Wprawdzie można to również zrobić samemu. Naturalnie wymaga to pewnej wiedzy technicznej oraz posiadania odpowiednich narzędzi. Ale jeżeli nie mamy na to czasu, to lepiej zrobimy oddając nasz sprzęt w ręce profesjonalistów. A oni tam rozbiorą urządzenia na czynniki pierwsze, poczyszczą poszczególne elementy, jeżeli zajdzie potrzeba to naprawią lub wymienią, a na końcu oznaczą kto dokonywał naprawy. Zaznaczą również jaki był rodzaj uszkodzenia i na jakiej części. Tak więc jeżeli przyjdzie nam jakąś część naprawiać ponownie, będzie można dojść kto poprzednio naprawiał. Warsztaty zajmujące się naprawą tych urządzeń znajdziemy przez internet. Albo przez znajomych – różne są drogi. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że czasem bardziej opłaca się kupić nową część, niż ją naprawiać. Na szczęście na rynku jest również wiele firm, które zajmują się sprzedażą tego rodzaju podzespołów. Je również powinniśmy znaleźć przez internet. Tak więc nie musimy się obawiać – znajdziemy profesjonalistów, którzy zajmą się naszym sprzętem.

Potrzebne informacje na ten temat znajdziecie na stronie Auto Elektro Katowice, która zajmuje się tego typu naprawami.