Nie zapomnij o wydechu!

Nie o oddychaniu będzie ten artykuł chociaż tytuł może być mylący. Jednak chodzi o płuca nie nasze a naszego auta. Często uznajemy, żerura wydechowa ma tylko ładnie wyglądać a tłumik ma wydawać piękny pomruk. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że z wydechem jest jak z górą lodową – widoczny jest tylko wierzchołek podczas gdy cała istota jest niewidoczna dla oka. A charakterystyczny dźwięk to tylko „produkt uboczny” usuwania spalin z powłok silnika.

Co z tym wydechem?

Podczas procesów związanych ze spalaniem paliwa powstaje wiele szkodliwych substancji, dwutlenku węgla i spalin, które muszą jak najszybciej opuścić system wydechu. Dzieje się to za pomocą specjalnych rur wyposażonych w tłumiki i katalizatory. Budowa tego systemu nie jest bardzo skomplikowana jednak używanie nieodpowiednich części może doprowadzić do problemów nie tylko z funkcjonowaniem poszczególnych składowych jak i całego napędu. Przykładowo mało wydajny wydech może doprowadzić do spadku mocy silnika a co za tym idzie – osiągów jakie wykręcamy na trasie.

wydech

Wydech to ważny element auta

Receptą na uniknięcie takich przykrych konsekwencji jest dbanie o cały układ. Na pewno nie zaszkodzi wizyta w autoryzowanym serwisie samochodów, która pomoże zdiagnozować problemy występujące z systemem. W razie kłopotów lepiej zawczasu zasięgnąć rady specjalisty i w razie konieczności wymienić szwankujący element. Jednak równie ważna jest profilaktyka: używanie odpowiedniej jakości paliwa i regularna kontrola wszystkich elementów wydechy. Jest to również istotne a autach po tuningu ponieważ duża część takich działań dotyczy wydechu. Niejednokrotnie fabryczne tłumiki wymienia się na niskiej jakości konstrukcje, które zaczynają wpływać negatywnie na całą konstrukcję. Dlatego miejmy świadomość, że wydech to sprawa bardzo ważna i na pewno nie należy jej lekceważyć.

Artykuł powstał przy współpracy z niemieckim portalem sprzedającym części do wydechu: pamaku-auspuff.de – naszym partnerem strategicznym.