Popularne marki samochodów – części, na które musisz uważać

bmw

Auta w dzisiejszych czasach to nie tylko niezbędny środek komunikacji, lecz czasem również sporo niespodziewanych wydatków. Nie ma większego problemu, gdy awarii ulegnie drobna część, którą możemy wymienić samodzielnie niewielkim kosztem. Gorszą sytuację mamy, gdy zepsuje się cały układ odpowiedzialny za określone funkcje pojazdu, a naprawa sięga od kilkuset złotych wzwyż. Kolejnym problemem jest paradoksalnie rozwój technologii XXI wieku. Nasze auta są coraz częściej wyposażane w elektroniczne podzespoły, których naprawa może osiągnąć naprawdę niebagatelny koszt. Co w autach psuje się najczęściej?

Przykładowe popularne marki i najczęstsze usterki

Największą popularnością cieszą się samochody niemieckich producentów, takich jak Audi, Volkswagen czy Mercedes. Wynika to z pozytywnych opinii, które wypracowali sobie na przestrzeni lat. Klienci cenią ich za wiarygodność, wysoką jakość i profesjonalizm. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych marek oraz usterki, które najczęściej występują w ich samochodach:

  • Audi

Niezawodne, niepsujące się Audi 80, którego produkcja zakończyła się już jakieś 20 lat temu, do tej pory nie ma równie niezniszczalnego następcy. Części, jakie mogą się zepsuć w Audi, jest z pewnością wiele. Jak każde auto, Audi ma i wady i zalety, lecz na co należy uważać? Na pewno częstej awarii ulega skrzynia biegów typu Multitronic. Jest to bezstopniowa skrzynia, która podtrzymuje bardzo wysokie obroty silnika, aż do uzyskania oczekiwanej prędkości jazdy. Jej wadą jest bardzo wysoka awaryjność, a koszty naprawy mogą być dosyć wysokie, bo nawet do 3 tys. Inny problem to dosyć krótka żywotność paska rozrządowego – jego wymiana zalecana jest co 60 tys. km, a koszty sięgają nawet do 1 tys. zł.

kierowca

Jeśli poszukujesz części zamiennych do swojego auta, godną polecenia firmą będzie Auto PU. Wysokiej jakości części do Audi z Krakowa – zapraszamy!

  • Seat

Awarie opisane na przykładzie Seata Toledo III, to np. problemy z nadmiernie rozciągającym się łańcuchem rozrządu. Dotyczy to przede wszystkim silnika 1,8 TSI. Jeśli pokusimy się o modele z nieco większym przebiegiem, należy liczyć się z takimi awariami, jak choćby problemy z turbosprężarkami lub pompowtryskiwaczami. W przypadku 2,0 TDI, najczęstsze problemy to usterki wtryskiwaczy lub dwumasowego koła zamachowego. Użytkownicy często tez skarżą się na problemy z elektryką. Przepalanie  żarówek, problemy z otwieraniem szyby lub podgrzewaniem lusterek to dosyć częste przypadki.

  • Skoda

Na poszczególne modele Skody wciąż znajdują się chętni. Nic w tym dziwnego, model taki, jak Skoda Oktavia 1.9 TDI wydaje się być praktycznie niezawodna. Rzadko się psuje i łatwo o części zamienne. Jednak nie jest to samochód całkowicie pozbawiony wad. Najczęstsze problemy to: zacierająca się turbosprężarka oraz przepustnica lub awaria przekaźników do świec żarowych. Ze względu na niskie położenie miski olejowej, często ulegają one uszkodzeniom, zatem przy nabywaniu aut z drugiej ręki trzeba zwrócić uwagę czy przypadkiem nie dochodzi do wycieku oleju.

  • Volkswagen

Przykładowy Golf III to model starszej już generacji. Częstą sytuacją są luzy w przekładni, posłuszeństwa odmawiają także pompy wspomagające układ kierowniczy. Zaraz po kupieniu auta z drugiej ręki do wymiany pójść może alternator. Tę i wiele innych części do Volkswagena kupić można w sprawdzonych serwisach zajmujących się sprowadzaniem podzespołów.Wycieki oleju oraz zły stan przewodów hamulcowych to również częste usterki. Model ten jest bardzo podatny na korozję.

Regularnie serwisuj swój samochód

Jeśli zależy Ci na tym, żeby zakupiony samochód posłużył przez wiele lat, koniecznie zadbaj o regularne kontrole i serwisy. Sprawność poszczególnych części powinna być sprawdzana jak najczęściej, tak, aby w razie ewentualnej usterki móc szybko zareagować i uniknąć większych kosztów, które mogą wygenerować się, gdy nie będziemy regularnie wymieniać uszkodzonych części. Szukaj ich tylko i wyłącznie u sprawdzonych źródeł. Warto wziąć pod uwagę także zamienniki, które są coraz lepszej jakości i nie odbiegają wykonaniem od oryginalnych podzespołów. Dbając o swój samochód, unikasz sporych wydatków i zapewniasz bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i bliskim, którzy z Tobą podróżują.