Skorzystać z komisu czy szukać auta na własną rękę? Zalety i wady auto komisów

spoljery-samochodow-w-rzedzie

Poszukiwania samochodu mogą okazać się bardzo trudnym zadaniem. Na rynku wystawionych jest wiele pojazdów. Niełatwo wybrać ten najodpowiedniejszy dla nas. Często ogłoszenia znalezione w internecie odbiegają od rzeczywistości. A żeby obejrzeć auto musimy przejechać daleką drogę. Istnieją też komisy samochodowe, które oferują szeroki wachlarz modeli. Czy opłaca się kupować auto z komisu?

Auto komitenta a komisu, które lepiej kupićsportowy-czerwony-samochod

Niebywałą zaletą komisów samochodowych jest możliwość przejrzenia dużej ilości modeli w jednym miejscu. Warto jednak zwrócić uwagę, kto jest właścicielem samochodu. Bywa że samochód w komisie oferowany jest w niższej cenie niż reszta aut. Taka sytuacja jest najczęstsza, gdy samochód nie stanowi własności komisu. Dzieje się tak, gdy osoba postronna zgłasza chęć sprzedaży za pośrednictwem komisu — nazywa się ją wówczas komitentem.

Cena może tutaj zawrócić nam w głowie. Należy mieć jednak na uwadze, że komis tylko i wyłącznie wystawia ów samochód na sprzedaż. To komitent odpowiada za jego stan techniczny. Warto wybrać samochód, którego właścicielem jest komis. Komisy w większości przypadków posiadają własny warsztat i sprzedawane przez siebie samochody najpierw reperują. Nie jesteśmy wówczas narażeni na ewentualne naprawy po zakupie samochodu.

Wady ukryte

Zakupując samochód od prywatnego właściciela mamy znacznie mniejsze roszczenia do rękojmi niż w przypadku zakupu w komisie. Komisy powinny reprezentować pewien standard i jeżeli sprzedają auto jako sprawne, powinno być ono wolne od wad. Jeżeli sytuacja wyglądać będzie inaczej — mamy pełne prawo do rękojmi. Komisy posiadające swój warsztat samochodowy, mogą naprawić ukryte wady na swój koszt.

Profity zakupu samochodu u dealerauscisk-dloni

Komisy skupują samochody, które nie posiadają wątpliwej przeszłości. Dobry komis zapewni nam sprawdzoną historię serwisową, dzięki której będziemy wiedzieć, czy auto nie jest powypadkowe, jakie części zostały w nim wymienione, ile przeszło przeglądów. Porządne komisy proponują rozłożenia kwoty na raty, a także możliwość wykupienia ubezpieczenia. Dodatkowo otrzymujemy gwarancję na samochód. Decydując się na używane auto, nie musimy martwić się tym, że samochód zacznie ujawniać ukryte wady i zostaniemy z nimi na przysłowiowym lodzie. Gwarancja, którą zapewnia na dealer pozwoli na spokojne serwisowanie samochodu.

Możliwość dopłaty starym samochodem

Jeżeli nie dysponujemy pełną kwotą, którą komis chce za wybrane przez nas auto — możemy zapłacić swoim starym samochodem. Ta metoda jest bardzo wygodna, ponieważ nie musimy samodzielnie szukać kupca na samochód, więc zaoszczędzamy wiele czasu. Komis weźmie od nas taki samochód i ewentualne usterki naprawi na własny koszt.

Ceniąc swój czas i pieniądze warto skorzystać z ofert komisów samochodowych. Duża liczba dostępnych samochodów w jednym miejscu zapewnia nam szeroki wybór. Dodatkowo nie musimy pokonywać zbędnych kilometrów w poszukiwaniu samochodu u prywatnych właścicieli. Otrzymujemy możliwość opłacenia samochodu w ratach. W przypadku nowszych aut komis zapewnia gwarancję. Do samochodu możemy też dokupić ubezpieczenie od ręki.

Książki serwisowe też nie stanowią problemu. Oczywiście zakupienie samochodu od prywatnej osoby może łączyć się z przyjemną pogawędką o wspomnieniach związanych z samochodem. Należy mieć jednak na uwadze, że znacznie bezpieczniejszym zakupem jest zakup auta w komisie. Prywatny sprzedawca najczęściej nie naprawi auta przed sprzedaniem lub po prostu zatuszuje ewentualne wady. Dla komisu naprawa auta to formalność, ponieważ dysponuje własnym warsztatem.