Wymiana części samochodowych – oryginały vs zamienniki

czarny pickup w garażu

Każdy musiał kiedyś naprawić samochód i wymienić jego części. To wszystko jest drogie, części i robocizna, a na dodatek często zdarza się tak, że jak zaczniemy naprawiać jedną rzecz, to nagle się okazuje, że naprawienia wymagają także inne. Nachodzi nas wtedy pytanie, czy możemy jakoś oszczędzić?

Oryginalne części samochodowe

Oryginalne części, zakładane w autoryzowanych serwisach nie należą do najtańszych rozwiązań, chociaż bez wątpienia mają zalety. Zyskujemy nie tylko gwarancję, że nasze części są takie same, jak te, które były zamontowane fabryczne, ale także w razie problemów możemy w łatwy sposób dochodzić swoich praw, gdy pomimo gwarancji nie możemy porozumieć się z firmą. Nie możemy także zapomnieć o tym, że używając takich części minimalizujemy ryzyko. Mamy pewność, że będą one pasowały do naszego modelu samochodu, nie musimy się także obawiać, że w krótkim okresie czasu będziemy musieli znowu wymienić tę samą część. Co jeszcze zyskujemy? Dłuższą gwarancję niż w przypadku zamienników, ale także pewną jakość.

Zamienniki

Nie istniały na rynku od zawsze, dlatego też ich pojawienie się wywarło pozytywny odzew ze strony kupujących, którzy nie musieli już wydawać majątku na części samochodowe. Mieli alternatywę. Substytut, produkt, który najczęściej niewiele lub wcale nie różni się od oryginału. Nie można jednak kupować zamienników bez namysłu, powinniśmy wybrać producenta z dobrą renomą i zdecydowanie unikać chińskich podróbek, które mogą być zagrożeniem dla naszego życia.

Markowe zamienniki

Nie każdy o tym wie, ale często markowe zamienniki są produkowane w tej samej firmie, co oryginały. Jest to tak zwana podwójna produkcja, zamienniki wyprodukowane w ten sposób różnią się od oryginałów tylko opakowaniem, na którym brakuje logotypu firmy. Oczywiście nie każdy zamiennik jest dobry, warto zapytać się o radę sprzedawcy, który będzie wiedział lepiej od nas, jakiej marki zamiennik warto kupić.

Mało osób o tym wie, ale na takie części też możemy mieć gwarancję, szczególnie jeśli zamontuje nam je fachowiec z autoryzowanego serwisu. Zdziwieni? Niepotrzebnie. Coraz częściej serwisy samochodowe wprowadzają możliwość skorzystania z oferty części zamiennych. Prawdopodobnie jest to podyktowane zapotrzebowaniem rynku, ale i tak warto się cieszyć z takich zmian i nowych możliwości. Jeśli mieszkasz w okolicy Szczecina, warto zajrzeć i zapytać o konkretny zamiennik do http://carwit.pl.

 Ile oszczędzasz

Kupując zamienniki możesz zapłacić nawet o połowę mniej niż gdybyś wybrał markowe produkty. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju części, firmy produkującej zamienniki, a także od jakości produktu. Warto kupować sprawdzone, polecane części i nie kusić się na nieracjonalne niskie ceny produktów, które mogą być stworzone nieprawidłowo lub mieć niską jakość.

corvette na podnośniku

Czy warto?

Oczywiście, że warto, pod warunkiem, że kupujesz z głową. Zamienniki są tańszą opcją i przeważnie nie ma żadnych przeciwskazań, żebyś mógł je stosować, jednak należy pamiętać, że nie istnieje tylko jednak firma z częściami zamiennymi i warto porównać produkt z ofertą konkurencji. Kto wie, może okaże się, że lepiej kupić zamiennik innej firmy niż zakładałeś. W takim wyborze bez wątpienia będzie mógł pomóc sprzedawca lub mechanik, tacy fachowcy znają się na tym i możemy im powierzyć dobro naszego samochodu.

Końcowa decyzja i tak należy do nas, zanim jednak ją podejmiemy wysłuchajmy rad i przeczytajmy różne opinie. Będą do nas docierały wady i zalety zarówno oryginalnych części, jak i zamienników. Trzeba do tego podejść ze zdrowym rozsądkiem i zdecydować na czym nam tak naprawdę zależy, pieniądzach czy gwarancji jakości, którą przecież mogą nam dać także niektóre zamienniki.

Be the first to comment on "Wymiana części samochodowych – oryginały vs zamienniki"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*