Wyścigi w pobliżu osiedli mieszkalnych – co o tym sądzić?

Jazda samochodem jest stosunkowo cicha, jednakże szum setek pojazdów pędzących jeden za drugim może być uciążliwy dla osób, które mieszkają w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu. Mieszkańcy budynków znajdujących się w pobliżu dróg czteropasmowych lub ci, którzy mieszkają niedaleko skrzyżowań mogą latami nie móc znieść hałasu koni mechanicznych lub…przyzwyczaić się do niego.

Jak sobie poradzić, kiedy w pobliżu naszego domu nie ma ani skrzyżowania, ani ruchliwej drogi, ale za to jest tor wyścigowy, na którym niemal każdego dnia mocne pojazdy mają żyłowane silniki przez swych kierowców, którzy godzinami bokiem wchodzą w zakręty, a kilkusetkonnne silniki wywołuję dziesiątki eksplozji z rur wydechowych każdej godziny? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Jeśli mieszkańcy wprowadzili się do swych nowych domów po wybudowaniu toru, wtedy można niejako uznać, że z chwilą podpisania umowy zaakceptowali hałas z pobliskiego miejsca dla szybkich pojazdów. Gorzej mają osoby, które mieszkały w danym budynku już przed budową toru – czy mogą się skarżyć, jakie mają alternatywy? Prawnie właściwie nie ma takiej możliwości aby wywalczyć cokolwiek.

Tuningowane Subaru pod oknami?

Samo wprowadzenie się na osiedle w pobliżu toru było zgodą na przyjmowanie hałasu. Mieszkańcy mogą skarżyć się nie tylko na głośne dźwięki, ale także smród palonej gumy. Te argumenty dla wielu osób byłyby czynnikiem, który skłoniłby ich do zmiany miejsca zamieszkania. Ci, którzy mieszkają w budynkach mogą jednak się buntować i aktywnie protestować przeciw istnieniu toru zaraz pod ich oknami. Oczywiście obiektywnie spoglądając na taką sytuację z boku można mieć wrażenie, że obie strony mają swe prawa, jednak więcej głosów powinni mieć mieszkańcy. Oni spędzają w swych domach lata, natomiast kierowcy przyjeżdżają na tor tylko kilka razy w miesiącu. Dobrze reprezentowane urzędy powinny w tej sytuacji powziąć uchwałę o przeniesieniu toru w inne miejsce, które nie znajduje się w tak bliskiej odległości od ludzkich posesji.

⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂ ⊃ ⊂

Jako fan motoryzacji uwielbiam tory i jazdę po nich, jednakże sam nie chciałbym przy torze mieszkać, bo rzeczywisty hałas bywa uciążliwy, zaś swąd gumy, spalin lub palących się części może być nawet groźny dla zdrowia.