Zacznijmy od uściślenia terminów – wypadek drogowy i kolizja drogowa nie są wymiennymi pojęciami, których można dowolnie używać. Przeciwnie, różnią się one zakresem znaczeniowym. Z kolizją mamy do czynienia wtedy, gdy poszkodowane są jedynie samochody, natomiast gdy wskutek zdarzenia komunikacyjnego ucierpieli także ludzie, mówimy już o wypadku drogowym.
Postępowanie w razie kolizji
Stłuczki zdarzają się bardzo często. Czasem wystarczy chwila nieuwagi przy manewrach na parkingu, by na sąsiednim samochodzie lub na karoserii naszego auta pojawiła się brzydka rysa albo nawet wgniecenie. W czasie poruszania się po ulicach najwięcej stłuczek zachodzi przy hamowaniu lub skręcaniu, zwłaszcza gdy nie towarzyszy temu odpowiedni sygnał świetlny. Co zatem robić, gdy mamy do czynienia z kolizją?
Zależnie od rozmiaru szkody trzeba ocenić, czy potrzebna będzie pomoc drogowa, która może usunąć usterki lub odholować samochód i podstawić zastępcze auto. Nawet jeśli szkody są niewielkie warto udokumentować je w jakiś sposób – większość telefonów komórkowych posiada obecnie aparaty dobrej jakości. Zdjęcia mogą posłużyć przy rozmowach z ubezpieczycielem. Zanim przystąpi się do spisywania oświadczenia trzeba zadbać o bezpieczeństwo własne, a także innych uczestników ruchu kołowego. W tym celu należy usunąć poszkodowane samochody z jezdni oraz zebrać ewentualne części, tak by nie stwarzać zagrożenia kolejnymi kolizjami.
Pomoc drogowa i likwidacja szkody
Nie zawsze trzeba wzywać policję – jeśli kierowcy są w stanie się dogadać i wspólnie spisać oświadczenie co do winy, które posłuży jako podstawa do wypłacenia odszkodowania z OC sprawcy, nie jest potrzebna interwencja z zewnątrz. Jeśli porozumienie jest niemożliwe, oświadczenie i protokół spisze policja. Wskazany przez funkcjonariuszy sprawca z pewnością zostanie ukarany mandatem i punktami karnymi, więc może lepiej czasem pójść na kompromis…
W porozumieniu powinny znaleźć się dane sprawcy – oraz jednoznaczne wskazanie osoby winnej, w opisie okoliczności zdarzenia. Ponadto potrzebne są także numer jego prawa jazdy, nazwa organu wystawiającego i kategoria, numer ubezpieczenia, czas trwania polisy i dane ubezpieczyciela. Często zespół z pomocy drogowej oferuje wzięcie na siebie załatwiania formalności – to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś nie zna się na kwestiach ubezpieczeniowych oraz nie ma czasu, by zająć się tym osobiście. Wówczas likwidacja szkody przebiega sprawnie, tak że zainteresowany otrzymuje jedynie pakiet dokumentów, bez konieczności załatwiania tego samodzielnie.