4 kluczowe rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając auto dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni w ruchu drogowym

Obniżenie podłogi w pojeździe dla niepełnosprawnych

W celu zapewnienia wystarczającej przestrzeni dla użytkownika wózka inwalidzkiego, podłogi w samochodzie często muszą zostać obniżone. W celu uwzględnienia tego, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Prześwit w Twojej okolicy – być może trzeba bardziej zwracać uwagę na progi zwalniające i uważać na wysokie krawężniki
  • Zbiornik paliwa – czasem obniżenie podłogi może mieć wpływ na wielkość zbiornika paliwa, więc może trzeba będzie jeździć do stacji benzynowej częściej. Dotyczy to tylko niektórych pojazdów, a Twój dealer pojazdów będzie w stanie podać więcej informacje, których potrzebujesz.

Opcje dla siedzących

Jedną z kluczowych różnic między samochodami i pojazdami do przewozu niepełnosprawnych jest to, że taki pojazd umożliwia użytkownikowi wózka inwalidzkiego, pozostanie w swoim wózku, bez konieczności przenoszenia się do fotelika. Zazwyczaj podróżuje w pojeździe na wózku inwalidzkim siedząc na tylnich fotelach lub w kierunku tyłu pojazdu. Jeśli chcesz siedzieć gdzie indziej są inne opcje, takie jak siedzenie obok kierowcy, ale to będzie kosztować Cię więcej. Jeśli masz preferencje wypoczynkową upewnij się, konsultując się ze sprzedawcą pojazdu. Przed zakupem zapytaj o pokaz, na pewno dealerzy będą w stanie doradzić coś więcej, jeśli jest to możliwe, w przypadku wielu opcji, koniecznie zapytaj o dodatkowe koszty. Jeśli siedzisz z tyłu pojazdu na wózku inwalidzkim, warto sprawdzić, czy jesteś w stanie zobaczyć coś z okien i łatwo usłyszeć innych pasażerów podczas demonstracji.

Niepełnosprawni w ruchu drogowym

Warto myśleć o tym, czy partner, rodzic lub opiekun będą mieć dostęp do użytkownika wózka inwalidzkiego podczas podróży. Czy układ foteli pozwala na to? Liczba i rozmieszczenie miejsc waha się pomiędzy modelami, więc będzię to miało wpływ na to ile osób może podróżować z Tobą.

Inne względy siedzenia

Kupując pojazd sprawdź czy nadaje się dla użytkownika wózka inwalidzkiego, często mechanik będzie musiał usunąć niektóre ze standardowych miejsc i to może mieć wpływ na to, jak wiele innych osób może podróżować z Tobą
Niektóre pojazdy mają
wyciągane tylne siedzenia – jest to dobre dla osób na wózkach inwalidzkich gdyż mają wtedy możliwość dodawania dodatkowych specjalnych miejsc dla niepełnosprawnych. Niektóre miejsca są mniejsze i mogą nie być odpowiednie dla dorosłych na długich trasach lub do mocowania fotelika samochodowego dla dzieci

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest ważne bez względu na rodzaj pojazdu podczas jazdy, ale w pojeździe dla osoby niepełnosprawnej jest kilka dodatkowych rzeczy do rozważenia. Większość samochodów ma pasy przytrzymujące (cztery) – mocowane z przodu i z tyłu wózka, aby utrzymać go w odpowiedniej pozycji. Przednie ograniczenia są regulowane i zwykle samoblokujące, podobnie do standardowych pasów bezpieczeństwa. Istnieje kilka różnych sposobów mocowania ograniczeń do wózka, z których niektóre może wybrać opiekun – łatwiejsze w obsłudze niż inne. Każdy odpowiedzialny za pomoc w obsłudze ograniczeń, powinien je testować podczas demonstracji.

Miejsce w środku kiedy już uwzględnione wózek inwalidzki i pasażerów jest często ograniczone i bardzo cenne. Podczas demonstracji pojazdu do przewozu niepełnosprawnego, dobrze jest mieć wszystko, co można regularnie przewozić w pojeździe.

Przy wyborze dobrze jest zastanowić się, czy są jakieś ciasne lub trudne manewry, które wózkek inwalidzki będzie musiał wykonać, kiedy będzie wyjeżdżał lub wjeżdżał, warto upewnić się, że będzie to łatwe do zrobienia w każdej chwili  – wypowiedzieć pracownika http://www.przewozyosobniepelnosprawnych.pl

Ważne jest również, aby rozważyć, ile miejsca trzeba będzie przeznaczyć na bagażu lub potrzebny sprzęt. Jeśli potrzebujesz bardziej bezpiecznego miejsca na przechowywanie bagażu, omów opcje z dobrym mechanikiem specjalizującym się w przeróbkach. Sklepy z akcesoriami dla aut sprzedają przedmioty, które mogą pomieścić bagaż w jednym miejscu lub na dachu, kiedy nie ma innej opcji, jeśli przestrzeń wewnątrz auta jest ograniczona. Pamiętaj, że luźne bagaże mobyć niebezpieczne, jeśli kierowca będzie zmuszony do gwałtownego hamowania.