Chwila nieuwagi, beztroska innego kierowcy, śliska nawierzchnia – tak niewiele wystarczy, a możemy stać się sprawcą lub ofiarą poważnej kolizji. Najważniejsze, żeby żadna osoba nie poniosła trwałych szkód na zdrowiu, nie wspominając o utracie życie. Niestety często samochód po takim wypadku nie nadaje się już do naprawy. Co wtedy możemy zrobić?
Kiedy do kasacji?
Jeśli szkody są na tyle duże, że koszty naprawy pochłonęłyby ponad 70% wartości samochodu, możemy liczyć na zakwalifikowanie szkody jako całkowitej – tak dzieje się w przypadku, gdy chcemy likwidować szkodę w ramach opłacanego AC. Jeśli natomiast korzystamy z ubezpieczenia OC, to jeśli rzeczoznawca uzna, że naprawa zniszczonego samochodu jest ekonomicznie nieuzasadniona, czyli koszty naprawy przekraczają wartość rynkową samochodu, również możemy liczyć na uznanie szkody za całkowitą.
To oczywiście przykładowe przeliczniki – każdy zakład ubezpieczeniowy może zaproponować inne rozwiązania, wiele zależy także od rzeczoznawcy. Jeśli jednak rzeczywiście okaże się, że samochód nie nadaje się już do naprawy, stajemy przed koniecznością kasacji auta. Przedstawiając ubezpieczycielowi rachunek za kasację samochodu, możemy liczyć na rozliczenie szkody i zamknięcie sprawy, zakończone wypłatą odszkodowania.
Profesjonalny demontaż samochodu
Nie każdy, kto reklamuje swoje usługi w zakresie złomowania może zająć się kasacją samochodu. Przeprowadzić ją może tylko autoryzowana stacja demontaż samochodów.
Polecamy zapoznanie się z ofertą autozłomu DWCAR: http://zlomowaniepawlak.pl, gdzie można również sprzedać i zakupić używane części samochodowe.
Oczywiście autokasację przeprowadza się także z innych powodów, niż trwałe szkody powstałe wskutek wypadku. Przyczyną może być fatalny stan techniczny, nie pozwalający na dopuszczenie samochodu do ruchu, znaczna korozja, rozległe uszkodzenia czy inne jeszcze powody. Zamiast trzymać rdzewiejący samochód na podwórzu czy w garażu, lepiej pomyśleć o jego złomowaniu.
Do stacji demontażu trzeba zabrać odpowiednie dokumenty – dowód osobisty i dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu – jeśli była wydana – lub inne ważne oświadczenia dotyczące samochodu, własności i rejestracji, zwłaszcza jeśli właścicielem jest inna osoba, niż uwzględniona w dowodzie rejestracyjnym.
Być może samochód nie musi iść do całkowitej kasacji – warto wtedy rozważyć ewentualność sprzedaży go na części, co może przynieść pewien zysk.